Liliana Chwistek

W życiu kierują mną dwie miłości, dwie fascynacje – język hiszpański i sztuka. Część dzieciństwa spędziłam w Ameryce Południowej. W 1993 roku ukończyłam warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Od skończenia studiów pracuję w szkole, ucząc plastyki i języka hiszpańskiego. Od wielu lat uczestniczę w plenerach ceramicznych pracowni Angoba, maluję na szkle, a batik poznałam wiele lat temu w pracowni pani Doroty Wielkosielec w SCEK-u na Starówce w Warszawie.

Kobieta, tango, miłość, rozczarowanie – moje fascynacje i nastroje mają wpływ na tematykę i kolorystykę moich prac. Lubię pokazywać je znajomym i pytać, co na nich widzą. Często ich interpretacja różni się od tego, co zamierzałam pokazać i to bardzo mnie inspiruje. Dlatego nie lubię nadawać moim pracom tematów, gdyż każdy ma prawo do własnej interpretacji, do intymnego kontaktu z nimi.

Batiki, ceramika i malarstwo na szkle powstają pod wpływem różnych emocji i fascynacji. Przeważnie jest na nich kobieta – moja największa inspiracja.

Wystawy zbiorowe: W latach 1997 – 2009 brałam udział w kilku wystawach zbiorowych (w ramach pracowni ceramiki Angoba), poplenerowych z pracowni batiku w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, w Magazynie Sztuk (filii Ośrodka Kultury Ochoty), w Galerii Drukarnia a w 2011 w Minneapolis (USA).

Wystawy indywidualne: W latach 1993 – 2009 odbyły się w Warszawie wystawy indywidualne o tematyce: Portret (malarstwo olejne i pastel), Kobieta i Tango (batik; w klubie Złota Milonga podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Tanga w Warszawie).

Moje prace cieszą oczy prywatnych kolekcjonerów w Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Brazylii i USA.