BATIK – Plener Przasnysz 2012

Wszystkich interesujących się różnymi dziedzinami sztuki, miłośników kultury, ciekawych czegoś zupełnie nowego a także tych nie wiedzących do końca, czego chcą, zapraszamy na imprezy towarzyszące Plenerowi Batiku, który odbywał się będzie w dniach 22 – 28 lipca 2012r, w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.

Uczestnikami pleneru będą znakomici artyści, znawcy i badacze sztuki batiku z różnych regionów Polski i nie tylko. Artyści i naukowcy, którzy odwiedzą w tych dniach Przasnysz to postacie niezwykłe, pasjonaci i ludzie, którzy poświęcili swe życie sztuce.

Program pleneru pozwala właściwie co drugi dzień mieć kontakt z tymi wybitnymi postaciami, jak również poznać historię i technikę batiku, obejrzeć batiki z całego świata, z różnych regionów Polski i te z Przasnysza. Na zakończenie wszyscy chętni a przede wszystkim Ci z Państwa którzy zakochają się w batiku powinni oczywiście wziąć udział w wernisażu wystawy prezentującej prace, które powstaną podczas pleneru w Przasnyszu.

Program pleneru:

22 lipca, niedziela – godz. 17:00
Sala widowiskowa MDK w Przasnyszu

  • Oficjalne otwarcie pleneru
  • Wykład „Interpretacje techniki batiku w różnych kulturach świata” – Dr Maria Wrońska-Friend, etnolog, kustosz muzealny i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Jamesa Cooka w Australii
  • Prezentacja batików z różnych krajów świata – kolekcja Dr Marii Wrońskiej-Friend.

24 lipca, wtorek – godz. 12:00 – 15:00
Park Miejski w Przasnyszu, teren wokół budynku MDK

  • Dzień otwarty pleneru batiku
  • Pracownia pod chmurką, happening pozwalający spróbować swych sił w technice batiku, prezentacje batików przywiezionych przez uczestników pleneru w Parku Miejskim, konkursy z nagrodami i inne atrakcje – bo kto wie co przyjdzie do głowy uczestnikom.
  • Barwienie naturalne – wykład, prezentacja i warsztaty – dr hab. Katarzyna Schmidt-Przewoźna Prof. Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

26 lipca, czwartek – godz. 19:00
Sala Widowiskowa MDK w Przasnyszu

  • Klub Filmowy „Ale Nakręcone” gości uczestników pleneru – 33 spotkanie z dobrym filmem w Kinie ŚWIATOWID

28 lipca, sobota – godz. 18:00
Galeria NA PIʊTRZE – pomieszczenie dawnej Miejskiej Biblioteki Publicznej

  • Wernisaż wystawy poplenerowej

Wszystkie wymienione imprezy są otwarte, dostępne dla każdego zainteresowanego, wstęp jest bezpłatny i nie wymaga zaproszenia!
Serdecznie Zapraszamy!

Plener Batiku wpisuje się w obchody 90. rocznicy urodzin Stanisława Ostoi-Kotkowskiego patrona Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.