Wystawa Aleksandra Żurawieckiego

Od 7 do 13 maja 2007 roku w Budynku Urzędu Dzielnicy Ochota (II pietro) miała miejsce wystawa Aleksandra Żurawieckiego „Świat akwarelą malowany”.

Aleksander Żurawiecki ur. w 1960 r. aktor, malarz amator.

Długoletni solista Operetki Śląskiej i Teatru Muzycznego w Gliwicach oraz Operetki Krakowskiej. Absolwent Katowickiej Reklamy Handlowej i Akademii Muzycznej. Obecnie artysta walczący ze stwardnieniem rozsianym. Malowanie pomaga mu pokonywać trudne w chorobie chwile.

Na swych obrazach kolory nakłada szybko, zdecydowanie, bez podmalowania i przygotowania rysunku, wzorem XVIII wiecznych artystów stosujących technikę alla prima. Maluje obrazy olejne, ma na swoim koncie grafiki, ale z racji pogarszającego się stanu zdrowia najbardziej odpowiednia i najbardziej bliska jest mu akwarela.
Ulubione tematy to polskie pejzaże: leśne dukty, polne drogi, górskie szczyty Beskidów. Inspirowany twórczością Kossaków chętnie maluje konie i tematy batalistyczne. Kolekcjoner, zafascynowany historią, batalistyką i orężem. Jego prace (oleje i akwarele) znajdują się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji i Australii.

„Kiedyś prowadziłem bardzo aktywny tryb życia. Występowałem na scenie, jeździłem na rowerze, chodziłem po górach – opowiada Aleksander Żurawiecki. Kiedy dowiedziałem się o swojej chorobie i gdy usiadłem na wózku, przeżyłem prawdziwy szok. Nie załamałem się tylko dzięki wsparciu żony, wspaniałej, wrażliwej kobiety”

Malarstwo, obok śpiewu, od zawsze było jego pasją, choć nieczęsto miał na nie czas. Wędrując po górach podziwiał piękno przyrody. I te właśnie pejzaże, w tym też tytułowe drogi, są głównym tematem jego twórczości.
„Malarstwo pozwala mi żyć, nie poddać się chorobie. Daje mi siłę do walki z nią, ze zwątpieniem. Jednocześnie pozwala na pogodzenie się z chorobą i znalezienie w tym wszystkim miejsca dla siebie. Co ważne, otaczają mnie wspaniali, życzliwi ludzie, dla których warto żyć”.