Wyróżnienie honorowe dla Aleksandra Laszenko

Jury Konkursu Fundacji* im. Franciszki Eibisch przyznało w 2008 roku wyróżnienie honorowe artyście z Magazynu Sztuk – Aleksandrowi Laszenko.

Konkurs ten jest jedną z nielicznych w Polsce inicjatyw służących promocji młodych artystów polskich. Uczestnicy konkursu to artyści malarze reprezentujący środowiska twórcze z całej Polski, będący absolwentami uczelni artystycznych do pięciu lat po dyplomie oraz studentami ostatnich lat studiów w Akademiach Sztuk Pięknych. Każdego roku w konkursie przyznawana jest Grand Prix oraz wyróżnienia honorowe. W tym roku jednym z artystów uhonorowanym tym wyróżnieniem został instruktor z Magazynu Sztuk, filii Ośrodka Kultury Ochoty – Aleksander Laszenko.
Należy, także wspomnieć, że to nie pierwsze laury artysty Magazynu Sztuk w tym roku, zdobył on również Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na 22. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, uzyskał wyróżnienie na 9. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także zakwalifikował się do międzynarodowej wystawy pokonkursowej „Obraz przestrzeni publicznej – Poznań 2008”.
Więcej o artyście można dowiedzieć się na stronie www.magazynsztuk.pl.
Zapraszamy także na zajęcia z rysunku i malarstwa prowadzone pod okiem Aleksandra Laszenko do Magazynu Sztuk (Filtrowa 62, lok. 230) – czwartki, od godziny 16.00 do 20.00.

* Fundacja im. Franciszki Eibisch utworzona została z woli wybitnego artysty malarza profesora Eugeniusza Eibischa z kręgu Ecole de Paris, laureata jednej z najbardziej prestiżowych na świecie nagród – nowojorskiej Nagrody Guggenheima.

Notka biograficzna artysty.

Aleksander Laszenko ur. w 1978 roku w Warszawie. W latach 1994-1999 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, a następnie w latach 1999-2004 warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydział Malarstwa.
W czasie studiów naukę pobierał w pracowniach: malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego – dyplom, rysunku prof. Tomasza Żołnierkiewicza, rysunku prof. Stanisława Baja, rzeźby prof. Piotra Gawrona – aneks do dyplomu. Obecnie zajmuje się malarstwem, rzeźbą, oraz działalnością muzyczną.
Współzałożyciel i aktywny członek powstałej na jesieni 2004 r. grupy artystycznej Der Blaue Ratler.

Nagrody i wyróżnienia:

  • 2005 – nagroda specjalna pisma artystycznego Exit na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje 2004”, Galeria Sztuki, Legnica.
  • 2007 – wyróżnienie na 7 Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Wozownia, Toruń.
  • 2007 – Grand Prix na Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” Biuro Wystaw Artystycznych, Rzeszów.
  • 2008 – Wyróżnienie na 9.Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim 2008 – 22 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie – Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.